fbpx

“Kiedyś to były czasy…”, czyli reklamy sprzed lat

Mówi się, że kiedyś to były czasy, a dziś to już nie ma czasów. Mówi się także, że dawniej produkowano sprzęt, który służył przez wiele lat, a obecnie pralka kupiona rok temu nadaje się do wymiany. A jak to jest w przypadku reklam?

Marketing istnieje od zawsze, jednak na przestrzeni lat znacznie ewoluował. Kreacje reklamowe z tamtych lat śmieszą, a nawet drażnią prostotą i naiwnością przekazu, ale jednocześnie przywołują bezcenne wspomnienia i dlatego większość z nich oglądamy z sentymentem.

Przedstawiamy Wam 5 wybranych przez nas kultowych reklam ostatnich kilkudziesięciu lat i zachęcamy Was do tej niesamowitej podróży w czasie.

1. Bonduelle

Kiedyś:

Dziś:

Minęło wiele lat, a koncepcja firmy Bonduelle na kreacje niewiele się zmieniła i trzeba przyznać, że ich reklamy zarówno kiedyś jak i dziś są na topie. Firma wykorzystuje w obu reklamach przyjemną, znaną i wpadającą w ucho melodię, a brand hero to po prostu urocza śpiewająca Kukurydza lub Groszek. Można powiedzieć, że Bonduelle kilkadziesiąt lat temu wymyśliła koncepcję, która działa do dzisiejszego dnia.

2. PEPSI

Tym razem Pytanie do Was: w którym teamie jesteście? Wybieracie ekipę w składzie Enrique, Beyonce i Pink czy może słodką Britney?

#TeamEnrique

#TeamBritney

Warto podkreślić, że reklamy te jak na ówczesne czasy dodawały sporo świeżości do świata marketingu. Wykorzystanie topowych gwiazd do spotów sprzedaje się zawsze, w szczególności jeśli są to idole nastolatków, którzy chcą poczuć odrobinę luksusu, pijąc ten sam napój co znana osoba.

3. MENTOS

Czy jest tu ktoś, kto nie zna kultowej reklamy Mentosa ze złamanym obcasem? Wierzymy w to, że nie!  Jednak jeśli z jakiś powodów jeszcze jej nie widziałeś, pora nadrobić zaległości. Reklama przedstawia pewną siebie kobietę, której niestraszne są żadne kłopoty, nawet złamany obcas. Z łatwością wychodzi z tarapatów i oczywiście zawsze ma ze sobą paczkę Mentosów!

4. POLONEZ

Tym razem coś dla fanów motoryzacji – reklama Poloneza za “milion czterysta” miesięcznie!
W reklamie przedstawiono typową szczęśliwą rodzinę i do takiej grupy kierowany był właśnie Polonez jako “duży i bezpieczny samochód”. Warto podkreślić, że jak na tamte czasy jest to produkcja na wysokim poziomie!

5. MILKA

I na deser – chyba znana wszystkim reklama Milki. Kultowy tekst “a świstak siedzi i zawija je w te sreberka” długo powtarzała cała Polska.
Producent w lekki i przyjemny sposób przedstawił proces produkcji tabliczki Milki, aż konsument  oglądający reklamę przez chwilę może uwierzyć w to, że czekolada powstaje w małej chatce w sercu Alp!

 

Niektóre reklamy sprzed kilkudziesięciu lat można dalej oglądać z zachwytem. Co prawda kreacje reklamowe nie były na światowym poziomie głównie przez względy techniczne,  ale pomysłowość osób tworzących spoty była nieopisana. Dziś przygotowaniem reklamy zajmują się  całe działy osób wyspecjalizowanych w strategii, kreacji i public relations, a cały proces wielokrotnie poprzedzają briefy i badania rynku. Czy teraz jest łatwiej? Z technologicznego punktu widzenia tak, jednak konsumenci są coraz bardziej wymagający. W latach dziewięćdziesiątych sami szukali nowych produktów i chłonęli komunikaty marketingowe, obecnie znalezienie sposobu perswazji  i sposobu na dotarcie i przekonanie Klienta jest znacznie bardziej skomplikowane.

Autor: Anna Wąsik, Social Media Team Leader w BrandBay.pl

Nie wyobraża sobie życia bez: kawy, Instagrama oraz szycia. Łączy te 3 rzeczy w jedną całość, prowadząc własnego Instagrama o szyciu, popijając przy tym kofeinowy napój. W pracy uwielbia odkrywać nowości, które serwują jej social media.

5 / 5. Liczba głosów: 5

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *