fbpx

Jak zachować bezpieczeństwo na Facebooku?

Na przestrzeni ostatnich lat zakochaliśmy się w Facebooku. Scrollując i rozmawiając ze znajomymi spędzamy całe mnóstwo czasu w tym najpopularniejszym na świecie portalu. Ale czy robimy to bezpiecznie? Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo i uchronić swoje dane.

#1. Hasło

Hasło do Facebooka to hasło do Facebooka. Nie ustawiaj takiego samego hasła do innych portali, z których korzystasz. I pamiętaj, żeby zmieniać je od czasu do czasu.

Dla pewności możesz włączyć darmową opcję powiadamiania –  przez SMS albo e-mail – o każdym urządzeniu, które zaloguje się na Twoje konto. Możesz też sprawdzić Aktywne sesje, które pokazują otwarte połączenia z Facebookiem. Jeżeli któregoś z nich nie rozpoznajesz – powinieneś natychmiast je zakończyć oraz zmienić hasło.

#2. Nie dodawaj do znajomych, kogo popadnie

Zbieranie i kolekcjonowanie jest fajne, ale niekoniecznie tyczy się znajomych na Facebooku. Akceptuj zaproszenia tylko od osób, które faktycznie znasz. I nie wysyłaj zaproszeń do znajomych osobom,  z którymi minąłeś się przedwczoraj w knajpie.

#3. Sprawdzaj ustawienia prywatności

Ustawienia prywatności lubią się zmieniać. Jeśli nie śledzisz maili od Facebooka warto raz na jakiś czas tam zajrzeć i sprawdzić, czy coś się zmieniło. A może założyłeś konto 7 lat temu i nie pamiętasz co pozaznaczałeś? Być może dzielisz się informacjami nie tylko ze swoimi znajomymi.

#4. Uważaj gdzie się logujesz

Zanim (na chwilę, na momencik) zalogujesz się do Facebooka na cudzym komputerze/tablecie, sprawdź, czy przeglądarka nie zapisuje Twoich danych logowania. W takiej sytuacji nie pomoże nawet najlepsze hasło.

#5. Nie klikaj od razu

Zasada ograniczanego zaufania dotyczy także linków przesyłanych przez znajomych. Jeśli link wygląda na podejrzany, lepiej nie sprawdzaj, czy faktycznie jest podejrzany.

#6. Zastanów się co publikujesz

Sezon wakacyjny za pasem. Może lepiej nie pisz, że planujesz tygodniowy urlop na drugim końcu Polski/świata i zostawiasz puste mieszkanie.

#7. Sprawdzaj dziennik aktywności

To miejsce, w którym możesz zarządzać publikowanymi przez siebie treściami orazi zmieniać ich ustawienia prywatności.

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *