fbpx

Jak zachować bezpieczeństwo na Facebooku?

Na przestrzeni ostatnich lat zakochaliśmy się w Facebooku. Scrollując i rozmawiając ze znajomymi spędzamy całe mnóstwo czasu w tym najpopularniejszym na świecie portalu. Ale czy robimy to bezpiecznie? Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo i uchronić swoje dane.

#1. Hasło

Hasło do Facebooka to hasło do Facebooka. Nie ustawiaj takiego samego hasła do innych portali, z których korzystasz. I pamiętaj, żeby zmieniać je od czasu do czasu.

Dla pewności możesz włączyć darmową opcję powiadamiania –  przez SMS albo e-mail – o każdym urządzeniu, które zaloguje się na Twoje konto. Możesz też sprawdzić Aktywne sesje, które pokazują otwarte połączenia z Facebookiem. Jeżeli któregoś z nich nie rozpoznajesz – powinieneś natychmiast je zakończyć oraz zmienić hasło.

#2. Nie dodawaj do znajomych, kogo popadnie

Zbieranie i kolekcjonowanie jest fajne, ale niekoniecznie tyczy się znajomych na Facebooku. Akceptuj zaproszenia tylko od osób, które faktycznie znasz. I nie wysyłaj zaproszeń do znajomych osobom,  z którymi minąłeś się przedwczoraj w knajpie.

#3. Sprawdzaj ustawienia prywatności

Ustawienia prywatności lubią się zmieniać. Jeśli nie śledzisz maili od Facebooka warto raz na jakiś czas tam zajrzeć i sprawdzić, czy coś się zmieniło. A może założyłeś konto 7 lat temu i nie pamiętasz co pozaznaczałeś? Być może dzielisz się informacjami nie tylko ze swoimi znajomymi.

#4. Uważaj gdzie się logujesz

Zanim (na chwilę, na momencik) zalogujesz się do Facebooka na cudzym komputerze/tablecie, sprawdź, czy przeglądarka nie zapisuje Twoich danych logowania. W takiej sytuacji nie pomoże nawet najlepsze hasło.

#5. Nie klikaj od razu

Zasada ograniczanego zaufania dotyczy także linków przesyłanych przez znajomych. Jeśli link wygląda na podejrzany, lepiej nie sprawdzaj, czy faktycznie jest podejrzany.

#6. Zastanów się co publikujesz

Sezon wakacyjny za pasem. Może lepiej nie pisz, że planujesz tygodniowy urlop na drugim końcu Polski/świata i zostawiasz puste mieszkanie.

#7. Sprawdzaj dziennik aktywności

To miejsce, w którym możesz zarządzać publikowanymi przez siebie treściami orazi zmieniać ich ustawienia prywatności.

 

 

0 / 5. Liczba głosów: 0

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *