fbpx

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny

Rozpoczynając proces tworzenia strony internetowej, jednym z pierwszych kroków, jakie powinieneś wykonać jest zakup i rejestracja domeny, które powinny być kojarzone z Twoją marką. Co zrobić w przypadku, gdy wszystkie sensowne nazwy domen są zajęte? Jak znaleźć właściciela takich stron? Czy interesująca nas domena może zostać przejęta? Sprawdźcie w poniższym artykule!

Co to jest domena internetowa?

Zacznijmy od samego początku. Mianem domeny internetowej określamy fragment adresu DNS, który pozwala na identyfikację strony WWW, serwera czy adresu poczty e-mail. Składa się z dwóch części: nazwy głównej, którą często tworzy oznaczenie działalności, organizacji czy firmy oraz rozszerzenia , które możesz wybrać spośród dostępnych propozycji.

nazwa domeny

Jak klasyfikujemy domeny?

Wśród domen wyróżniamy dwa poziomy:

 • domeny najwyższego poziomu (top-level-domains – TLDs), które dzielą się na
  • domeny generyczne ( generic top-level-domains – gTLDs), na przykład

.com, .net, .org, .eu

  • domeny krajowe (country code top-level-domains – ccTLDs), na przykład

.pl, .de, .it, .uk

  • domeny sponsorowane (sponsored top-level-domains – sTLDs), na przykład

.gov, .aero, .tel

 • domeny drugiego poziomu (second-level-domains – SLDs), które wykorzystywane są przed operatorów rejestrów. Są to m.in.

.com.pl, .auto.pl, .net.pl

Czy warto mieć domenę?

Posiadanie domeny jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chcesz zaistnieć w Internecie. Jasna, prosta i ujednolicona nazwa pozwoli Ci na stworzenie pewnego rodzaju wizytówki, która stanie się częścią strategii marki oraz przyciągnie nowych klientów. Profesjonalny wygląd adresu strony rzutuje na Twoją wiarygodność i zaufanie w sieci.

Jaką nazwę domeny wybrać?

To, co znajdzie się w Twojej domenie to ważny element tak zwanego brandingu, czyli powiązania nazwy marki z jej adresem w Internecie. Ze względów praktycznych zdecydowanie ułatwisz sprawę Twoim klientom jeżeli domena będzie kojarzona z Twoją marką. Zwróć uwagę, że dodawanie myślinka czy podkreślnika nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ taką domenę jest trudniej zapamiętać.

Gdzie można zakupić domenę?

Aby zakupić domenę internetową, powinieneś skorzystać z ofert tak zwanych pośredników, którzy podpisali z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) porozumienie o współpracy partnerskiej. Oto parę przykładów witryn internetowych, na których możesz dokonać procesu zakupu domeny:

 • www.kei.pl
 • wer.pl

Ile kosztuje domena?

Ceny domen wahają się w zależności od tego z usług, którego pośrednika skorzystasz. Przeważnie rejestracja domeny to koszt do kilkudziesięciu złotych, jeśli jednak myślisz o jej przedłużeniu – przygotuj swoją kieszeń na niemałe spustoszenie. Ceny potrafią osiągnąć nawet kilkaset złotych.

Czy domeny mają właścicieli?

Stwierdzenie właściciel domeny to niekoniecznie dobre określenie. Osobę zarządzającą daną domeną powinniśmy nazywać abonentem, ponieważ dostęp do domeny dzierżawi od pośrednika i nie ma jej na własność. W tym artykule postanowiliśmy, że będziemy używać tych słów wymiennie.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Najprostszym sposobem sprawdzenia właściciela domeny jest skorzystanie z Krajowego Rejestru Domen NASK prowadzonego przez instytut badawczy, podlegający Ministerstwu Cyfryzacji. Znajdziesz tam wyszukiwarkę wszystkich krajowych domen WHOIS, która pozwoli na wykonanie zapytania o dostępność wybranej przez Ciebie domeny w bazie danych DNS. Taki “reaserch” pozwala nie tylko na zidentyfikowanie właściciela danej strony, ale także daje możliwość sprawdzenia aktywności i dostępności domeny w sieci oraz jej prawidłowego funkcjonowania. Poniżej znajdziesz schemat postępowania.

 • Wklej w okno wyszukiwarki wybraną nazwę domeny.

whois

 • Potwierdź, że nie jesteś robotem i kliknij przycisk “Szukaj w bazie WHOIS”.

sprawdź właściciela domeny

 • Poniżej wyświetli się lista z informacją na temat wybranej przez Ciebie domeny.
  • z ukrytymi danymi abonenta

jak znaleźć właściciela domeny

  • z jawnymi danymi abonenta

gdzie jest zarejestrowana domena

Domeny .eu a Europejski WHOIS

Choć odnalezienie domeny zarejestrowanej w Polsce jest bardzo łatwe to w przypadku, gdy poszukujemy informacji na temat domen, które nie są zarejestrowane w systemie NASK, sytuacja się komplikuje. Poszukiwania na temat domeny z rozszerzeniem .eu powinniśmy rozpocząć od użycia wyszukiwarki EURid.

europejska baza domen

A co z właścicielami domeny .com i innych?

Właściciele tych rozszerzeń są jeszcze bardziej transparentni z powodu braku ograniczeń związanych z ochroną danych osobowych na terenie Polski czy Unii Europejskiej. Te domeny z łatwością odnajdziesz na globalnej wyszukiwarce WHOIS. Ta wersja wyszukiwarki umożliwia przegląd wszystkich domen z każdym rozszerzeniem, a dodatkowo nie wymaga uwierzytelniania reCAPTCHA.

whois domeny

Odkupienie domeny a informacje z WHOIS

Wysyłanie zapytania WHOIS to bardzo częsta czynność w przypadku, gdy interesująca nas nazwa jest zajęta. Dzięki temu możemy się dowiedzieć kiedy wygaśnie dostęp domeny i czy jest ona zarezerwowana na kolejne lata. Pozwoli to na ustalenie, czy obecny właściciel zechce odsprzedać nam swoją domenę czy też nie.

Czy zawsze możemy sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

W związku z obowiązującym prawem ochrony danych osobowych nie zawsze jesteśmy w stanie określić, do kogo należy dana domena. W Polsce, w przypadku, gdy domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, jej właściciel może zastrzec sobie prawo do publikacji jego danych, przez co informacje na ten temat nie wyświetlą się w systemie WHOIS.

4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *