fbpx

Darmowe zdjęcia stockowe – 10 najlepszych baz ze zdjęciami

darmowe zdjęcia stockowe

Dobrej jakości zdjęcia z prawami do użytku komercyjnego to podstawa przy tworzeniu strony internetowej, bloga czy fanpage’a. Odpowiednia fotografia przykuwa wzrok, buduje wizerunek Twojej strony, a przede wszystkim przyciąga obserwujących. Jak pozyskać takie fotografie w legalny sposób? Z jakich darmowych banków zdjęć korzystać? Tego i więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to są banki zdjęć?

Innymi słowy, bank zdjęć to witryna internetowa działająca na zasadzie agencji fotograficznej, zajmująca się udzielaniem licencji na wykorzystanie gotowych grafik, klipów, wideo czy animacji na potrzeby własne. W zależności od tego, z jakiej agencji stockowej korzystasz, pliki mogą być darmowe bądź odpłatne. Serwisy te posiadają szeroką gamę obrazów obejmujących wiele dziedzin, zjawisk oraz przedmiotów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Co z tą licencją?

Autorzy zdjęć jako artyści posiadają prawa autorskie, na które musisz zwracać uwagę w czasie pobierania plików. Prawa do zdjęć dzielą się na:

  • autorskie prawa osobiste, które chronią dorobek intelektualny fotografa, są niezbywalne, a także wymagają oznaczenia imieniem i nazwiskiem autora obrazu.
  • autorskie prawa majątkowe, dzięki którym każdemu autorowi zdjęć przysługuje prawo do publikacji oraz czerpania zysków ekonomicznych z zamieszczonych zdjęć.

Rodzaje licencji

Jeśli korzystasz z darmowych banków zdjęć, zwróć uwagę, że każda witryna może wykorzystywać innego rodzaju licencje. W przypadku darmowych zdjęć możemy wyróżnić trzy grupy:

  • udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero – pozwalają na korzystanie z fotografii bez ograniczeń, również komercyjnie bez konieczności podpisywania autora.
  • udostępniane na licencjach Creative Commons z różnymi warunkami – gdzie będziesz musiał podać autora obrazu oraz numer licencji za każdym razem, gdy skorzystasz ze zdjęcia lub wykorzystasz fotografię tylko w do celów niekomercyjnych.
  • dostępne w domenie publicznej – należą do niej obrazy, do których prawa autorskie majątkowe wygasły lub nigdy nie istniały.

Darmowe bazy zdjęć

Poniższe 10 przykładów darmowych stocków odnosi się do stron, na których wykorzystuje się licencję Creative Commons Zero, przez co zdjęcia mogą być wykorzystywane w najszerszy możliwy sposób. Zatem bez obaw i do dzieła!

Pixabay

darmowy stock ze zdjęciami pixabay

To zdecydowany lider w klasyfikacji darmowych stocków. Dominuje ze względu na dostępność językową (występuje w języku polskim) oraz ilość zdjęć. Korzystając z tej bazy, otrzymujesz dostęp do miliona darmowych zdjęć w kilku dostępnych rozdzielczościach. Logowania wymaga pobieranie największych rozdzielczości, więc jeśli ich nie potrzebujesz, spokojnie możesz korzystać z tej strony bez konieczności zakładania konta.

Unsplash

darmowe obrazki na unsplash

Jeśli w dużej mierze szukasz obrazów przedstawiających piękne krajobrazy, to świetnie trafiłeś! Unsplash to strona oferująca darmowe zdjęcia w wysokiej i średniej jakości bez konieczności rejestracji. Warto zwrócić uwagę na przełączniki w lewym górnym rogu, które pozwolą na odkrycie nowych i lepszych obrazów. Jedynym minusem korzystania z tej strony jest brak nawigacji w języku polskim. Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza, to ta witryna z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Gratisography

zdjęcia za darmo Gratisography

W poszukiwaniu oryginalnych i niecodziennych zdjęć pomoże ci właśnie Gratisography. Być może ilość dostępnych zdjęć nie jest powalająca, jednak jeśli szukasz czegoś, co z przyciągnie oko, to jest to strzał w dziesiątkę. Zdjęcia wyświetlają się w najwyższej rozdzielczości i bez żadnego problemu możesz je pobrać od ręki. Podobnie jak w przypadku Unsplash nie znajdziesz na tej stronie polskiej wersji językowej, jednak nie będziesz musiał się na niej logować. Coś za coś.

SplitShire

darmowa baza zdjęć SplitShire

Czasami oprócz zdjęć interesują Cię darmowe materiały wideo? Świetnie się składa – znajdziesz je wraz z wysokiej jakości zdjęciami właśnie na SplitShire. Tematyka obrazów skupia się głównie na postaciach w konkretnych miejscach. Nie musisz zakładać konta czy potwierdzać tożsamości. Wystarczy, że klikniesz w wybrane zdjęcie i wybierzesz opcję “Download”. Po raz kolejny musimy dodać, że na próżno szukać na tej stronie polskojęzycznej wersji, być może kiedyś się to zmieni…

Pixinio

grafiki do pobrania Pixinio

Serwis łudząco podobny w swoim stylu i nawigacji do Pixabay, posiadający w swoich zbiorach dziesiątki tysięcy zdjęć w stosunkowo dobrej jakości. Pogrupowane są według kolorów oraz tagów, dzięki czemu szybko można znaleźć podobne obiekty. Dostępny jest w polskiej wersji językowej i dodatkowo nie wymaga logowania nawet w przypadku pobierania niestandardowego wymiaru grafiki.

StockSnap.io

baza zdjęć StockSnap.io

Ponad trzydzieści tysięcy zdjęć oraz grafik dostępnych przy jednym kliknięciu, które posłużą do tworzenia reklam, ilustracji lub Twojego bloga. Łatwo odnajdziesz się na stronie i szybko wyszukasz potrzebny obraz. Brak polskiej nawigacji wynagradza nam darmowy edytor grafik połączony ze stockiem, który jest podobny do dobrze nam znanej Canvy.

Magdalaine

darmowy stock Magdalaine

Dla fanów zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a przede wszystkim kolorystycznego uporządkowania plików poleca się Magdalaine. Dodatkowe wyróżnienie na tematyczne kategorie ułatwia odnajdywanie ciekawych obrazów, które możesz pobrać za pomocą przycisku “Download” poniżej zdjęcia. Niestety nie można wybrać rozdzielczości, a do tego strona nie wyświetla się polskiej wersji językowej.

LibreShot

stock z grafikami libreshot

Tysiące ciekawych zdjęć wykonane przez jednego artystę i zamieszczone na tej stronie to niezwykłe osiągnięcie Marina Vorel’a. Znajdziesz tutaj obrazy podzielone na kategorie od tych przedstawiających naturę, ludzi aż po zdjęcia biznesowe. Możesz pobrać obraz w mniejszej rozdzielczości sugerowanej przez stronę lub w oryginalnym rozmiarze bez zakładania konta. Stronie obsługuje jedynie anglojęzyczną wersję językową, jednak jej prosta nawigacja nie powinna sprawiać trudności.

Pexels

baza zdjęć za darmo na Pexels

Zdjęcia w wysokiej jakości od utalentowanych autorów to cecha charakterystyczna Pexels. Klikając w pasek wyszukiwania, znajdziesz najczęściej odkrywane kategorie, dzięki czemu szybko znajdziesz wymarzone zdjęcie. Możesz je pobrać w wielu rozdzielczościach – nawet w niestandardowej bez logowania i opłat. Dodatkową zaletą jest obsługa strony w języku polskim, dzięki czemu znajdziesz to czego potrzebujesz.

Kaboompics

darmowe zdjęcia stockowe Kaboompics

Znajdziesz tutaj zdjęcia w wysokiej jakości, które są świetnie pogrupowane. Nie występuje nacisk na określoną tematykę fotografii, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Klikając na zdjęcie, wyświetlą Ci się podobne lub z tej samej serii. Możesz je pobrać w trzech rozmiarach: oryginalnym, średnim i dowolnym. Na minus tej strony przemawia brak obsługi w języku polskim.

3.5 / 5. Liczba głosów: 4

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Ala pisze:

    Bardzo pożyteczne źródła, ja bym jeszcze dodała https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *