fbpx

Szybkość ładowania strony | 17 najepszych narzędzi

szybkość ładowania strony najlepsze narzędzia

Poznaj najlepsze narzędzia do sprawdzenia szybkości ładowania Twojej strony internetowej. Sprawdź jej czas wczytywania. Wykonaj test prędkości!

Zanim jednak zrobisz swój pierwszy test szybkości strony, przeczytaj dlaczego szybkość ładowania strony jest tak ważna dla Twojego biznesu bez względu na to czy prowadzisz firmę eventową, restaurację, salon samochodowy czy gabinet medycyny estetycznej oraz na co zwracać uwagę podczas wykonywanego testu.

Dlaczego czas wczytywania strony jest ważny?

W skrócie, dlatego, że szybkość wczytywania strony wpływa na współczynnik konwersji i co się z tym wiąże – Twoje zyski.

Szybkość ładowania strony wpływa przede wszystkim na jakość korzystania z danego serwisu. Ludzie w dzisiejszych czasach oczekują, że treści, których szukają w Internecie otrzymają natychmiast. Jeżeli muszą czekać na wczytywanie strony zbyt długo, niecierpliwią się i stają się negatywnie nastawieni do tej strony.

Szybko wczytująca się strona nie przysparza użytkownikom stresów związanych z oczekiwaniem, daje poczucie możliwości natychmiastowego zaspokojenia potrzeb, co powoduje obniżenie współczynnika odrzuceń (w stosunku do strony wczytującej się powoli), obniżenie rezygnacji przez użytkowników z zapoznania się z treścią strony.

Szybkość wczytywania strony jest także jednym z bardzo ważnych czynników rankingowych wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania, co bezpośrednio przekłada się na liczbę odwiedzin na stronie.

Dodatkowo, szybkość ładowania strony wpływa na tak zwany Quality Score w Google Ads, a to oznacza, że jeżeli korzystasz z reklam Google, szybsza strona obniża koszt Twoich reklam i zapewnia ich lepszą pozycję przy wyświetlaniu w zestawieniu z innymi reklamami.

Prędkość strony wpływa także na to ile podstron Twojej strony i jak często będzie indeksowanych przez robota Google (zwiększa efektywność wykorzystania tak zwanego ‘crawl budget’), czyli w efekcie wpływa na Twoje wyniki w wyszukiwarce.

Podsumowując, ponieważ szybkość wczytywania strony wpływa na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce oraz na jakość korzystania ze strony, w efekcie wpływa na konwersje, na to ile osób dotrze na Twoją stronę i ile na niej zostanie, dokona zakupu, rejestracji, etc. i jak wysokie będą Twoje zyski.

Na co zwracać uwagę przy przeprowadzaniu testu szybkości strony

Wczytywanie strony to proces, który obejmuje wczytanie zarówno danych z pliku html, php, jak i plików css, js, grafiki, czcionek, etc. Proces ten zapewnia, że użytkownicy najpierw zaczynają widzieć pierwsze elementy strony, następnie całość strony oraz w końcu mogą wejść w interakcję ze stroną i uzyskać odpowiedź na swoje działanie.

Podczas przeprowadzania testu szybkości strony, najważniejszymi informacjami na które warto zwracać uwagę są:

 1. Ogólny wynik (często w skali 0-100), który daje poglądową informację na ile Twoja strona szybko się wczytuje.
 2. Pierwsze wyrenderowanie treści (First Contentful Paint – FCP), które mówi o tym po jakim czasie użytkownicy zaczynają widzieć treść strony na swoim urządzeniu.
 3. Pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącego (First Meaningful Paint – FMP), które wskazuje ile czasu mija do momentu pojawienia się na ekranie treści, których użytkownik oczekuje od strony (czyli nie logo czy tytułu, a głównej zawartości strony).
 4. Czas do pełnej interaktywności (Time to Interactive – TTI), czyli czas po którym strona jest w pełni interaktywna.
 5. Indeks szybkości (Speed Index – SI), czyli informacja o tym ‘jak szybko strona zapełnia się widocznymi treściami’.
 6. CPU bezczynny po raz pierwszy (First CPU Idle), czyli informacja o tym kiedy wątek główny na stronie jest na tyle mało obciążony, że może rozpocząć obsługę działań użytkownika.
 7. Maksymalne potencjalne opóźnienie przy 1. działaniu (Estimated Input Latency – EIL), czyli maksymalne opóźnienie, którego doświadczyć mogą użytkownicy strony przy swoim pierwszym działaniu na stronie.
 8. Czas odpowiedzi serwera (Time To First Byte: TTFB), czyli informacja o tym jak szybko reaguje serwer na którym jest strona.

Więcej o raportach dotyczących szybkości wczytywania strony można znaleźć w pomocy Google: https://support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=pl

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych parametrów znaleźć można także w narzędziach do pomiaru prędkości strony.

Jak zbadać szybkość ładowania strony – podstawowe zasady

Korzystając z narzędzi do pomiaru szybkości wczytywania strony warto pamiętać o kilku zasadach.

1. Przeprowadź test kilka razy.

Niektóre narzędzia samodzielnie testują wczytywanie strony kilka razy i uśredniają wynik, inne tego nie robią. Kilkukrotne sprawdzenie zmniejsza wpływ ewentualnych przypadkowych anomalii podczas wczytywania strony, dlatego przeprowadź speed test strony kilkukrotnie.

2. Przeprowadzaj testy szybkości z różnych lokalizacji.

Niektóre narzędzia umożliwiają testowanie z Polski, inne tylko spoza granic naszego kraju. Najważniejsze są lokalizacje, z których najczęściej ludzie odwiedzają Twoją stronę (możesz je sprawdzić w Google Analytics).

3. Testuj zarówno szybkość wczytywania strony głównej jak i istotnych podstron.

Testowanie strony głównej to podstawa, ale pamiętaj, żeby sprawdzić także podstrony, zwłaszcza takie, które są ważne, a podejrzewasz, że mogą nie wczytywać się najszybciej.

4. Ustaw monitoring testowania szybkości.

Niektóre narzędzia umożliwiają ustawienie automatycznego pomiaru szybkości w konkretnych okresach czasu, w przypadku innych narzędzi musisz dbać o samodzielne monitorowanie szybkości co jakiś czas, aby mieć pewność, że Twoja strona w kolejnych tygodniach wczytuje się tak samo szybko jak podczas pierwszego testu.

5. Testuj szybkość wczytywania strony po każdej modyfikacji.

Każda strona co jakiś czas wymaga modyfikacji. Czasami może się okazać, że po dokonanych zmianach (jakkolwiek niewielkie by one były), szybkość wczytywania strony drastycznie się obniża. Dzięki testowaniu po każdej modyfikacji możesz wykryć tego typu sytuacje i zoptymalizować stronę.

Jeżeli wiesz już na co zwracać uwagę podczas testów i jak prowadzić testy, przeczytaj jakie są najlepsze narzędzia do mierzenia szybkości wczytywania strony, przetestuj kilka z tych narzędzi i wybierz te z nich, które wydają Ci się najbardziej przydatne w Twojej sytuacji.

Narzędzia do mierzenia szybkości wczytywania strony www

Jednymi z podstawowych narzędzi do pomiaru szybkości strony są narzędzia oferowane przez Google.

Google PageSpeed Insights

narzędzie do mierzenia szybkości strony - page speed insight

Pierwszym z proponowanych tutaj narzędzi jest Google PageSpeed Insights. Aby sprawdzić szybkość wczytywania naszej strony na GPSI wystarczy wpisać adres strony w pasku oznaczonym tekstem ‘Podaj URL strony internetowej’ i kliknąć przycisk ‘Analizuj’.

W wynikach znajdziemy informacje zgromadzone przez Google dotyczące rzeczywistych wizyt użytkowników na testowanej stronie (‘zgromadzone dane’) oraz informacje z wykonanego przez nas w danym momencie testu (‘dane laboratoryjne’).

Możemy przeglądnąć raport dotyczący komputerów stacjonarnych oraz urządzeń mobilnych.

Analiza informacji ze zgromadzonych danych obejmuje informacje dotyczące dwóch parametrów: pierwsze wyrenderowanie treści oraz opóźnienie od pierwszej interakcji.

Wśród informacji z wykonanego testu (‘dane laboratoryjne’) znajdziemy szybkości dla 6 parametrów:

 • Pierwsze wyrenderowanie treści;
 • Pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącego;
 • Indeks szybkości;
 • CPU bezczynny po raz pierwszy;
 • Czas do pełnej interaktywności;
 • Maksymalne potencjalne opóźnienie przy 1. działaniu.

Strona zawiera też informacje dotyczące możliwości optymalizacji testowanego serwisu z konkretnymi sugestiami dotyczącymi poszczególnych elementów strony.

Test My Site z Think with Google

test my site with google

Drugą propozycją jest ‘Test My Site‘ z ‘Think with Google’. Jest to narzędzie do analizy szybkości wczytywania strony na urządzenia mobilne.
Aby przeprowadzić test wpisujemy w pasku adres strony do testowania i klikamy ENTER. Na kolejnej stronie wybieramy kraj, z którego ma być przeprowadzony test (np. Polska) oraz rodzaj technologii przesyłu danych (np. 4G).

Na stronie z wynikami znajdziemy informacje dotyczące szybkości wczytania całej strony na urządzenia mobilne.

Ciekawą opcją jest tutaj możliwość porównania szybkości wczytywania naszej strony ze stronami konkurencji.

Możemy tutaj także sprawdzić (po wpisaniu odpowiednich danych) jak mogłoby wpłynąć przyspieszenie naszej strony na nasz biznes.

Wpisując średnią liczbę odwiedzin na miesiąc, współczynnik konwersji oraz średnią wartość zamówienia możemy zobaczyć ile szacunkowo moglibyśmy zyskać pieniędzy przyspieszając naszą stroną o wybraną wielokrotność 0.1 sekundy.

web.dev

sprawdzanie szybkości wczytywania strony webdev

Trzecią propozycją jest narzędzie web.dev.

Narzędzie to przyznaje testowanej stronie punkty w kategoriach ‘Performance’, ‘Accessibility’, ‘Best Practices’ oraz ‘SEO’.

Prezentowane są tutaj także wyniki dotyczące tych samych parametrów, które pokazuje Google PageSpeed Insights (FCP, FMP, TTI, etc.).

Znajdziemy tutaj także wiele informacji dotyczących tego jak przyspieszyć wczytywanie strony.

Lighthouse od Google w Chrome web tools

test szybkości z google lighthouse

Lighthouse działa w przeglądarce Chrome. Aby z niego skorzystać powinniśmy wejść na stronę, którą chcemy audytować, otworzyć narzędzia dla deweloperów i uruchomić audyt w zakładce ‘Audits’.

Wynik szybkości prezentowany w Google PageSpeed Insights jest oparty na danych analizowanych przez Lighthouse w związku z tym i tutaj znajdziemy osiągi opisywanych już wcześniej parametrów.
Znajdziemy tutaj także konkretne wskazówki dotyczące tego co możemy zmienić, aby usprawnić szybkość wczytywania strony.

Google Analytics

google analytics

Piątą propozycją od Google jest Google Analytics.

Jest to narzędzie bardzo wszechstronne, nic więc dziwnego, że może być także pomocne przy analizie szybkości ładowania strony.

By móc skorzystać z GA należy zainstalować w kodzie strony tag śledzący. Aby wyświetlić raport należy zalogować się na konto, otworzyć odpowiedni widok danych, kliknąć ‘raporty’ i wybrać ‘zachowanie>prędkość witryny’.

W raporcie znajdziemy dane na temat średniej prędkości wczytywania poszczególnych podstron oraz sugestie dotyczące szybkości.

Więcej informacji:
https://support.google.com/analytics/answer/1205784?hl=pl

Oprócz narzędzi Google jest wiele innych, które na różne sposoby podchodzą do analizy szybkości wczytywania strony i pomagają w różnych sytuacjach. Niektóre wydają się lepsze dla osób początkujących, inne są bardziej zaawansowane, pozwalają analizować szybkość strony dla kilku lokalizacji naraz lub przy zwiększonym obciążeniu serwera (więcej zapytań w tym samym czasie).

WebPage Test

webpage test

WebPage Test jest narzędziem pozwalającym wskazać konkretne lokalizacje, z których chcemy przeprowadzić test szybkości strony (i, co ważne, możemy wskazać Warszawę) oraz testowaną przeglądarkę (Chrome, Firefox, Opera). Ponadto możemy ustawić wiele zaawansowanych parametrów, takich jak szybkość połączenia, liczbę testów do uruchomienia i wiele innych. Oczywiście, jeżeli nie interesują nas tak zaawansowane opcje możemy po prostu wpisać adres strony, którą chcemy przetestować i uruchomić test.

W ramach wyników otrzymujemy informacje uśrednione z 3 do 9 przeprowadzonych testów. Wyniki obejmują między innymi:

 • czas wczytania całej strony,
 • czas odpowiedzi serwera (wczytania pierwszego bajtu),
 • FCP,
 • SI,
 • Last Painted Hero Element (więcej: https://github.com/WPO-Foundation/webpagetest/blob/master/docs/Metrics/HeroElements.md),
 • First CPU Idle,
 • i inne.

Interesujący jest także prezentowany kaskadowy (waterfall) wykres czasu wczytywania poszczególnych elementów strony (css, js, png, etc.) oraz wykres kołowy procentowego udziału poszczególnych typów plików w ciężarze strony (css, font, html, image, js, inne).

Pingdom Website Speed Test

szybkość ładowania strony w narzędziu pingdom tool

Kolejnym interesującym narzędziem jest Pingdom Website Speed Test. Jest to stosunkowo proste narzędzie, które nie oferuje aż tak wielu informacji jak wcześniej opisane, ale jego niewątpliwą zaletą jest przejrzysty sposób prezentacji danych.

Sucuri Load Time Tester

narzędzie sucuri load time tester

Sucuri Load Time Tester jest trochę innym narzędziem od wcześniej opisanych, ale wartym odnotowania gdyż, co prawda, przedstawia tylko informacje na temat szybkości połączenia oraz uzyskania pierwszego bajtu, ale na jednej stronie widzimy jak te wyniki kształtują się w zależności od miejsca, z którego dokonywane było połączenie. Dzięki temu możemy porównać szybkość wczytywania naszej strony dla osób z Frankfurtu, Paryża, Montrealu, San Francisco, etc.

Uptrends

narzędzie uptrends - sprawdzenie prędkości wczytywania strony

Inną ciekawą propozycją jest Website Speed Test Uptrends. Nie możemy tutaj sprawdzić co prawda jak strona wczytuje się z Polski (najbliżej są Frankfurt, Berlin, Amsterdam, Londyn), ale możemy ustalić testowane urządzenie (mobilne, stacjonarne), rozmiar ekranu na który ma się wczytać strona, rodzaj połączenia czy przeglądarkę.

Uzyskujemy informacje o ogólnym czasie wczytania strony, wykres kaskadowy wczytywania poszczególnych elementów, informacje o typach wczytanych danych oraz stronach z których przy okazji wczytywane są dane (np. Facebook, LinkedIn, etc.)

Load Impact

narzędzie load impact

Load Impact jest jeszcze innym narzędziem. Narzędzie to polecić można raczej zaawansowanym użytkownikom. Jego niewątpliwą zaletą i tym co odróżnia je od pozostałych jest to, że pozwala na pomiar szybkości w zależności od liczby osób odwiedzających witrynę.

Dla małych serwisów, które odwiedza maksymalnie kilka osób naraz tego typu test nie będzie raczej istotny, ale już dla stron z kilkudziesięciu czy kilkuset użytkownikami korzystającymi w tym samym momencie z serwisu, sprawdzenie szybkości i zachowania strony przy takim obciążeniu będzie dużą zaletą.

Spośród wielu innych narzędzi przydatnych do pomiaru szybkości wczytywania stron warto wspomnieć o takich popularnych narzędziach jak:

GTMetrix

Poza faktem, że wykonuje większość istotnych analiz, pozwala także na stworzenie estetycznego pliku pdf z wynikami tych analiz.

DotCom

DotCom tools jest trochę bardziej rozbudowanym narzędziem pokazującym na jednej stronie wyniki szybkości dla różnych lokalizacji.

Super! Monitoring

Test w tym przypadku wykonywany jest domyślnie z terytorium Polski i obejmuje oceny z Google Page Speed, pomiary Lighthouse oraz wykres kaskadowy wczytywania strony.

Inne warte odnotowania strony to:

KEY CDN

Gift of Speed

DareBoost

Site24x7

PODSUMOWANIE

Jest wiele różnych narzędzi, z których możesz skorzystać przy analizie szybkości ładowania strony. Przed wyborem konkretnego narzędzia zastanów się nad tym które informacje są dla Ciebie najważniejsze (czy chcesz wiedzieć jak szybko użytkownicy widzą poszczególne elementy czy raczej porównać jak szybko strona wczytuje się z różnych lokalizacji, a może bardziej interesuje Cię pomiar szybkości wczytywania przy zwiększonym ruchu na stronie) i skorzystaj z narzędzia, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Pamiętaj też o zasadach testowania, które zapewnią, że dokonane przez Ciebie pomiary będą miarodajne i przydatne przy optymalizowaniu strony.

5 / 5. Liczba głosów: 6

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Fotograf śubny Śląsk pisze:

  Bardzo fajna strona super opisana dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *