fbpx

Jak się nauczyć pozycjonować strony? Od czego zacząć naukę SEO?

jak-sie-nauczyc-pozycjonowac-strony-internetoweChciałbyś się nauczyć pozycjonować strony internetowe, ale nie wiesz od czego zacząć? W takim razie przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się w jaki sposób najlepiej zacząć swoją przygodę z SEO!

Nie ważne ile czasu poświęcisz na SEO

Przed przystąpieniem do nauki powinieneś poznać tą jedną, niezwykle ważną zasadę, która w trakcie naszych rozważań będzie niezwykle istotna. Nie ważne ile czasu poświęcisz na naukę – może to być tydzień, miesiąc, rok, kilka lat… Ważne jest to jak ten czas wykorzystasz.

Możemy być zafascynowani ilością wiedzy, która obecnie dostępna jest w internecie. W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wiele, jeżeli nie wszystko. Jest tylko jeden warunek – musimy potrafić szukać… W pewien sposób tą sytuację można porównać do SEO. W sieci dostępna jest naprawdę spora dawka rzetelnej wiedzy. Tyle że skąd niedoświadczona osoba może wiedzieć, która informacja jest prawdziwą perełką, a która tylko i wyłącznie zbędną, wręcz mylącą informacją? Niestety szanse na właściwy wybór wydają się znikome, biorąc pod uwagę fakt, że tych mniej przydatnych informacji jest w internecie więcej. W tym artykule zasugerujemy Ci co my, z perspektywy czasu, uznalibyśmy za rzetelne źródło wiedzy i jak rozpoczęlibyśmy karierę SEO od zera.

1. Dobra lektura

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest zaopatrzenie się we właściwe źródło wiedzy. W tym momencie szukamy solidnych, aktualnych podstaw, które dostarczą Ci wielu informacji i dadzą wyobrażenie o tym, czym jest i jak wygląda obecnie SEO. Będą to materiały, które zawsze możesz mieć pod ręką aby wrócić do nich w najodpowiedniejszym momencie. Polskimi pozycjami wartymi uwagi według nas są:

Kurs SEO Lexy na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym

Oraz

SEO Playbook

2. Prowadzenie własnego projektu

Aby lepiej przyswoić wiedzę zawartą w proponowanych pozycjach książkowych, powinieneś stworzyć swój własny projekt, który zaczniesz realizować według wytycznych znajdujących się w lekturze. Takie działanie wymusi na Tobie lepsze zrozumienie przeczytanych informacji oraz – miejmy nadzieję – skłoni do zadania sobie przynajmniej kilku pytań, na które nie będziesz znał odpowiedzi. Pamiętaj, Twój projekt wcale nie musi być drugim Amazonem czy SpaceX. Potrzebujesz przede wszystkim swojego czasu, a nie swoich pieniądzy, dlatego brak środków finansowych nie powinien być w tym momencie wymówką.

3. Grupy wsparcia

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o pytaniach, które mogą się zrodzić w trakcie pozycjonowania Twojej strony internetowej. Teraz podpowiemy parę miejsc, w których będziesz mógł zadać te pytania i z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz na nie odpowiedź. Pierwsze z nich to grupa na FB:

https://www.facebook.com/groups/496083163758299/

A drugie to forum pozycjonowania:

https://www.forum.optymalizacja.com/

UWAGA: Istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacja, której potrzebujesz znajduje się już na grupie/forum. Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś pytanie, to najpierw upewnij się (używając wyszukiwarki) czy podobny wątek nie pojawił się wcześniej na forum. Jako specjalista SEO powinieneś przynajmniej bardzo dobrze wyszukiwać potrzebne informacje, w dodatku takim działaniem zaoszczędzisz czas innym członkom grupy.

4. Artykuły eksperckie

Uzupełnieniem Twojej wiedzy oraz źródłem potrzebnych informacji mogą być również artykuły dotyczące SEO (czytając ten tekst nieświadomie realizujesz ten punkt). W takich wpisach znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, oprócz tego, na części blogów będziesz mieć możliwość zadania dodatkowych pytań w formie komentarzy. Z tekstów w stylu: https://brandbay.pl/blog/jak-pozycjonowac-sklep-internetowy/ możesz zdobyć naprawdę porządną dawkę wiedzy. W tym punkcie zachęcamy do śledzenia kilku polskich blogów:

https://brandbay.pl/blog/
https://www.szymonslowik.pl/blog-marketingowy/
https://www.senuto.com/pl/blog/

Oraz zagranicznych:

https://searchengineland.com/library/channel/seo
https://moz.com/blog
https://ahrefs.com/blog/

5. Praktyka, staż lub praca

Niestety wiedza teoretyczna nie wystarczy do tego, aby zostać dobrym specjalistą SEO. W końcu to „praktyka czyni mistrza“. W związku z tym w punkcie 2 sugerowaliśmy naukę na własnych błędach, a teraz proponujemy znalezienie praktyki/stażu czy może nawet pracy na stanowisku juniora, aby mieć od kogo się uczyć i zbierać cenne doświadczenie. Rzetelna realizacja poprzednich punktów może być przepustką do zakwalifikowania się na staż/przyjęcia do pracy. Wykonany przez Ciebie projekt doda Ci pewności w trakcie rozmowy i stanie się Twoim portfolio, a pozycje książkowe/kursy będą potwierdzeniem Twojej wiedzy teoretycznej. Odbywając praktyki będziesz miał możliwość spotkać się z niejednym projektem, korzystać w pracy z płatnych narzędzi, wziąć udział w szkoleniach wewnętrznych oraz zewnętrznych i być może zostać w firmie na dłużej.

Praktyk/stażu/pracy możesz poszukać m.in. na stronach agencji z Twojego miasta, portalach ogłoszeniowych np: https://rocketjobs.pl/all/seo, na wspomnianej wcześniej grupie na fb czy chociażby używając wyszukiwarki Google!

Nauka SEO nie jest prosta, ale może się opłacać!

Droga do zostania dobrym specjalistą SEO na pewno wymaga sporo czasu oraz wysiłku, ale praca na tym stanowisku może dawać naprawdę wiele frajdy, godne wynagrodzenie, a także sporo dodatkowych możliwości.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub własne przemyślenia związane z nauką pozycjonowania zostaw komentarz – odpowiemy!

Autor: Michał Pukajczyk, SEO Specialist w BrandBay.pl

Z wykształcenia marketingowiec. Skutecznie pozycjonuje strony internetowe od wielu lat. Jego najmocniejsze SEO strony to: content marketing i linkbuilding. W pracy stawia na zaangażowanie oraz partnerstwo.

5 / 5. Liczba głosów: 12

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Empressia pisze:

    Pozycjonowanie to proces, metody prób i błędów, ciągła praca nad lepszymi wynikami i oczywiście analiza. To także wszelkie niezbędne działania on-site i off-site, dobry i jakościowy content oraz link building 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *