fbpx

Jak założyć sklep na Facebooku? Poradnik krok po kroku

jak założyć sklep na facebooku

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub sprzedajesz usługi, naturalną częścią Twoich działań na Facebooku powinno być prowadzenie sklepu. Jeśli z jakiegoś powodu jeszcze nie masz tej funkcjonalności, powinieneś to zmienić. Z tego artykułu dowiesz się, jak otworzyć sklep na Facebooku i czy warto to zrobić?

Jak dodać sekcję sklep na Facebooku?

Jeśli nie masz tej funkcjonalności na swoim fanpage, będziesz musiał ją dodać jako nową zakładkę, widoczną w menu bocznym na tablicy. By to zrobić wejdź w sekcję ‘Ustawienia/Szablony i karty/’ i wybierz odpowiednią zakładkę klikając ‘Dodaj kartę’.

dodaj kartę sklep

Zwróć uwagę na umiejscowienie zakładki względem innych – właśnie w tym miejscu będzie widoczna w menu bocznym. Jeśli więc prowadzisz sklep internetowy lub zdecydujesz, że sekcja sklep na Facebooku jest ważniejsza od innych, możesz zmienić jej umiejscowienie przesuwając zakładkę na liście i upuszczając ją w odpowiednim momencie. Na koniec tego etapu sprawdź, czy na stronie głównej Twojego fanpage pojawiła się nowa zakładka – jeśli tak, wszystko poszło dobrze i możesz przejść do kolejnych kroków.

Konfiguracja sklepu na Facebooku

Kiedy konfigurujesz pierwszy raz sklep na Facebooku, serwis poprosi Cię o zaakceptowanie regulaminu handlowego. Zgoda jest niezbędna, aby przejść dalej. Następny krok to wybór, w jaki sposób będą finalizowane zakupy. Dostępne są dwie opcje:

przekierowanie do Messengera, gdzie użytkownik może zadać więcej pytań na temat produktu,

konfiguracja sklepu na facebooku
odesłanie na zewnętrzną stronę (sklep, landing).

Krok ten jest bardzo istotny z tego względu, że na późniejszym etapie pracy nad sklepem nie można zmienić swojego wyboru. Jedynym sposobem na to jest usunięcie sklepu i skonfigurowanie go od początku. Zatem dobrze się zastanów, zanim przejdziesz do kolejnego kroku!

Ręczne dodawanie produktów do sklepu na Facebooku

Kiedy Twój sklep na Facebooku jest już aktywny, pora dodać do niego pierwsze produkty. Możesz zrobić to na kilka sposobów:
dodajesz produkty ręcznie, pojedynczo, uzupełniając za każdym razem opis, zdjęcia, cenę,
wgrywasz katalog z produktami, który automatycznie przesyła informacje do sklepu i tworzy dla każdego produktu nową kartę (sposób przydatny, jeśli oferujesz dużą ilość produktów).

Jeśli wybierzesz pierwszy sposób i będziesz dodawać produkty ręcznie, czeka Cię uzupełnianie poniższego okna:

ręczne dodawanie produktów do sklepu

Nazwa produktu może mieć maksymalnie 150 znaków, jednak Facebook rekomenduje, by nie było to więcej niż 65 znaków. Pamiętaj, by nazwa dokładnie odzwierciedlała to, co sprzedajesz i była zapisana poprawnie. Nazywaj produkty zwięźle, stostuj zapisy cyfrowe liczb (‘9’ zamiast ‘dziewięć’).

Każdy produkt musi zawierać minimum jedno zdjęcie. Jakie powinno być? Zalecane jest prezentowanie produktów na białym tle, na zdjęciach o wielkości minimum 1024×1024 pikseli. Nie dodawaj znaków wodnych. Możesz pokazać produkt z kilku różnych perspektyw, dodając więcej zdjęć.

Opisując produkt masz do dyspozycji od 30 do 5000 znaków. Pamiętaj, by opisy były ciekawe i poprawne pod względem stylistycznym oraz gramatycznym. Bardzo ważne jest to, by nie duplikować opisów, które są dodane w sklepie internetowym – istnieje duże ryzyko, że roboty Google uznają Twój sklep na Facebooku za duplikat i nałożą na witrynę karę lub filtr. Jeśli nie chcesz pisać nowych opisów, zadbaj, by wprowadzić modyfikacje do obecnych – zastosować synonimy, zmienić szyk, kolejność treści.

Kiedy już dodasz wszystkie produkty, w sekcji sklep zobaczysz podobny widok:

facebook sekcja sklep

Jeśli nie chcesz, by produkty w sklepie były widoczne, zanim skończysz uzupełniać wszystkie opisy, możesz przy ich dodawaniu zaznaczyć opcję “Niewidoczne”.

Dodawanie produktów do sklepu na Facebooku przez katalog

Jeśli Twoja oferta produktowa jest szeroka i zdecydowałeś się na integrację sklepu z katalogiem, wypełnienie zajmie kilka minut – pod warunkiem, że masz odpowiednio przygotowany plik z produktami. Wejdź na stronę https://business.facebook.com/products i utwórz nowy katalog. Wybierz jedną z czterech kategorii (Handel elektroniczny, Podróże, Nieruchomości, Motoryzacja) oraz sposób przesyłania produktów. Masz jedną z 3 możliwości:

sposób przesyłania produktów na fb

Wykorzystaj opcję drugą lub trzecią jeśli masz szeroką ofertę produktową i jest często aktualizowana. Nie musisz się wtedy przejmować okresową zmianą ceny konkretnego produktu lub wyczerpaniem zapasu towaru w magazynie. Wszystkie zmiany aktualizują się automatycznie o wybranej przez Ciebie porze dnia. Kiedy skonfigurujesz katalog, możesz z jego poziomu utworzyć sklep. Przejdź do zakładki ‘Menedżer katalogów’, wybierz opcję ‘Kanały’ a następnie ‘Sklepy na stronie’. W tym miejscu pamiętaj o dwóch istotnych aspektach:

 • Twój katalog musi należeć do konta firmowego,
 • połącz stronę firmową z katalogiem, w przeciwnym razie Twoje produkty nie będą się wyświetlać w sklepie.

Oznaczanie produktów w postach

Masz już sklep i dodałeś do niego pierwsze produkty. Jak wykorzystać te zasoby? Od teraz możesz oznaczać produkty na postach (grafikach i zdjęciach). Jak to zrobić? Wystarczy, że podczas dodawania postu klikniesz w opcję “Oznacz produkty” – otworzy się okno, w którym możesz dodać zdjęcie, a po kliknięciu na nie w dowolnym miejscu wyświetlą się produkty z Twojego sklepu. Zacznij wpisywać nazwę produktu, by szybciej wyszukać odpowiednią rzecz. Dodaj treść posta i opublikuj go – to proste!

Czy warto założyć sklep na Facebooku?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości czy warto założyć sklep na Facebooku, zebraliśmy dla Ciebie jego kilka najważniejszych zalet:

 • Twoi fani widząc grafikę z oznaczonym produktem mogą od razu przejść do sklepu, poznać cenę i sfinalizować transakcję.
 • Założenie i prowadzenie sklepu jest darmowe, nie musisz inwestować w pracę programisty lub kupować gotowego szablonu sklepowego – jedyną inwestycją jest Twój czas poświęcony na konfigurację.
 • Możesz dodać do sklepu tyle produktów ile tylko chcesz – nie ograniczają Cię żadne limity.
 • Produkty możesz przyporządkować do kolekcji, które działają podobnie jak kategorie produktowe w klasycznym sklepie. Do kolekcji możesz dodać dowolną liczbę produktów, ale na stronie sklepu widocznych jest pierwszych dziesięć.
 • Możesz sprawdzić, które produkty cieszą się największą popularnością – dzięki statystykom dowiesz się, które generują najwięcej kliknięć i wyświetleń, a które najwięcej sprzedaży.

Pamiętaj, że nieumiejętnie skonfigurowany sklep może przynieść więcej szkód niż pożytku – potencjalnego klienta szybko zniechęci nieuzupełniony opis produktu lub nie aktualna cena. Jeśli już decydujesz się na wdrożenie tej funkcjonalności na swoim firmowym fanpage, podejdź do niej profesjonalnie, to w końcu kolejny kanał sprzedaży, który ma dla Ciebie konwertować!

Autor: Iwona Łoza, Social Media Team Leader w BrandBay.pl

Specjalista i manager z wieloletnim doświadczeniem, głównie w branży FMCG i sportowej. Najlepiej czuje się w tworzeniu strategii komunikacji i obszernych raportów. Zwolenniczka górskich wycieczek i wciągających reportaży.

5 / 5. Liczba głosów: 1

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. agata pisze:

  Przecież to jest “kopiuj” -> “wklej” od Jabłońskiego (arturjablonski.com/sklep-na-facebooku) z dodaniem kilku informacji…

  • Iwona Łoza pisze:

   Agata, bardzo cenimy wiedzę i marketingową twórczość Artura. Teksty tego rodzaju – instruktaże, poradniki objaśniające pewne postępowanie – mogą sprawiać wrażenie podobnych do siebie ze względu na opis ‘rutynowej’ czynności.

 2. Natalia pisze:

  Jeszcze tylko pytanie. Czy jeżeli sklep będzie prowadzony tylko o na Facebooku to musi zawierać regulamin? Zamierzam prowadzić narazie działalność nie rejestrowaną.

  • Weronika Kalińska pisze:

   Cześć Natalia, przy zakładaniu sklepu na Facebooku musisz zaakceptować wewnętrzny regulamin handlowy Facebooka. 🙂

 3. Blazej pisze:

  Postępuję według poradnika, ale mija 10 dzień odkąd weryfikuje się konto handlowe i sklep jest nieaktywny mimo dodania produktów. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *